Bağlama Festivali

Belçika Bağlama Festivalindeydik!

II. Uluslararası Bağlama Festivali Belçika-Gent’te [De Centrale] Yapıldı.

Geçen sene ilki düzenlenen “Uluslararası Bağlama Festivali”nin ikincisi 17-18-19 Şubat 2017 tarihleri arasında Belçika-Gent şehrinde gerçekleştirildi. Üniversitemiz öğretim elemanlarından Dr. Deniz Güneş’in [Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı] proje koordinatörlüğünü üstlendiği festival, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve De Centrale Intercultureel Centrum’un iş birliği ile yapıldı.

Ulusal çalgımız olan “Bağlama”yı uluslararası arenada en iyi şekilde tanıtmak ve öncelikli olarak geleneksel çizgisini koruyarak yaymak amacı ile gerek performans [icracılık] gerekse bilimsel toplantılar eşliğinde üç gün süren ve birbirinden değerli usta mızrabın sahne aldığı organizasyonda, performansların yanı sıra; workshop, masterclass, kolokyum, küçük dinleti, belgesel sunumları vb etkinliklerle festivalin amacına ulaşması hedeflenmiştir.

Bu bağlamda üç gün süren festivalin ilk gününde, Tolgahan Çoğulu tarafından hazırlanan “Traditional Music of Turkey with Wooden Instruments” adlı belgesel gösterimi yapıldı. İlk performans olarak Cenk Güray ve Ali Fuat Aydın sahneyi paylaştı. Festival kapsamında düzenlenen “Kafe Türk (Special)” dinletisinde ise Hilde De Clerck ve Deniz Güneş sahne aldılar.

İkinci günün ilk performansında, Orta Anadolu eserlerinden oluşan solo performansında Erhan Uslu’ya; Emre Parlak (gitar) ve Mehmet Şimşek (kemane) eşlik etti. İkinci sahnede geleneksel icrayı ön plana alan “Bağlama Dörtlüsü (Adnan Koç, Cihangir Terzi, Deniz Güneş, Erhan Uslu)” performansını gerçekleştirdi. Üçüncü sahne ise Erdal Akkaya ve Jeronimo Maya’ya aitti.

Üçüncü günün ilk sahnesinde Alevî-Bektaşî müzik kültürünün önemli yorumcularından Erdal Erzincan solo performans sergiledi. Geçen sene olduğu gibi ikinci ve son sahneyi yine “Kadın Ozanlar (Mercan Erzincan, Seval Eroğlu, Özlem Keskin, Hilde De Clerck)” aldı.

Bağlama çalgısının tanıtılması, teknik ve geleneksel icra özelliklerinin gösterilmesi amacıyla alanında uzman öğretim elemanı, öğrencileri ve usta sanatçılar ile İTÜ Rektörlüğü, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Gent Konservatuvarı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Gent Belediyesi festivale tam destek vermiştir. Katılan icracıların yanı sıra festivalin performans ve bilimsel aşamasında emek veren tüm sanatçı ve araştırmacı katılımcılara teşekkür ediyor, bundan sonraki yapılacak çalışmalar için başarılar diliyoruz.