YASTAYIZ…

Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu'nu Kaybettik

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi ve İleri Müzik Araştırmalar Merkezi (İTÜ MİAM) Direktörü, değerli akademisyenimiz Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu’nu 26 Mayıs 2017 Cuma günü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. 
Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu’nun naaşı, 27 Mayıs Cumartesi günü Maçka Yerleşkemizdeki Mustafa Kemal Amfisi’nde saat 14:00’te yapılan tören sonrasında, Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazını takiben Edirnekapı Şehitliği’nde ebediyete uğurlanmıştır.
İTÜ ve Konservatuar ailesi olarak, Osmanlı Müziği ve Türk Sanat Müziği konularındaki çalışmalarıyla kültürel ve akademik birikimimize büyük katkı sağlayan Beşiroğlu’na Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, öğrencilerine ve tüm İTÜ’lülere baş sağlığı dileriz.Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu kimdir?

Akademisyen kimliğinin yanında aynı zamanda kanun, çeng, arp virtüözü ve eğitmeni olan Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) Çalgı Eğitim Bölümü Mızraplı Ana Sanat Dalı Kanun Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. “Sekiz Parmak Kanun Etüd ve Alıştırmaları” başlıklı teziyle 1988 yılında yüksek lisans ve “3.Selim Döneminin Müzik ve Müzisyenler Açısından İncelenmesi” çalışmasıyla 1994 yılında sanatta yeterlik derecelerini aldı. 1999 yılında tamamladığı doktora sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi’nde, “Osmanlı Tarihi ve Müziği” konusunda gerçekleştiren akademisyenimize 1997 yılında, Türk Sanat Müziği alanında doçentlik unvanı verildi. 2005 yılında ise konservatuvarımızın Müzikoloji Bölümü’nde profesörlüğe yükselen Beşiroğlu; Eurasia Ensemble, Romeiko Ensemble, Kantemir Ensemble, Hattusha Ensemble, İzmir Baroque gibi farklı müzik topluluklarıyla sayısız projede yer aldı. Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü Dr. Cemal Kafadar ile “Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş dönemi ve Fatih dönemine kadar müzik yaşantısı ve müzik çalgılar” üzerine doktoraüstü çalışmasını yaptı. Merhume akademisyen bunun yanında, davetli olarak 1993’ten bu yana her yıl “Osmanlı ve Türk Musıkisi” üzerine seminerler verdiği Boston’daki New England Konservatuvarı’nın Müzikoloji ve Müzik Tarihi bölümlerinde 1999 yılında “konuk bilim insanı” unvanıyla araştırmalar da yapmıştı. 
1999 yılında Sosyal Bilimler Enstitümüze bağlı olarak kurulan Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin program kurucuları arasında yer alan öğretim üyemiz, 2012’den itibaren buranın müdürlüğünü de üstlendi ve bu kurumun Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı lisansüstü programlarında ve anabilim dalı başkanlığı ve koordinatörlüğünü yaptığı Müzikoloji ve Müzik Teorisi Doktora Programında, Müzikoloji, Etnomüzikoloji ve Organoloji konularında dersler verdi. 2008-2013 yılları arasında İTÜ TMDK Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Beşiroğlu bu yıl ise, Yrd. Doç. Şeyma Ersoy Çak ile editörlüğünü yaptığı “Kadın ve Müzik” adlı eseri ve önsözünü Prof. Martin Stokes’un yazdığı “Bir Muhabbet Kuşu - Postmodern Göstergeler Işığında Zeki Müren” isimli kitabını yayınlamıştı. Akademisyenimiz vefatına değin, İTÜ TMDK’da ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (İTÜ MİAM) kanun çalma, sistematik müzikoloji, organoloji, etnomüzikoloji, makam kuramı, Osmanlı - Türk müzik tarihi, Türkiye’de müzik, müzik ve cinsiyet, Akdeniz kültürlerinde müzik derslerini yürütüyordu.