Türküler Gülen Yüzünü Kaybetti

30 Mart 2017 Perşembe günü, evinden ayrılmak üzere iken site otoparkında, arabasının içinde geçirdiği ani kalp krizi sonucu konservatuvarımız Ses Eğitimi Bölümü Öğretim Elemanı San. Öğr. Gör. Taşkın Doğanışık Hocamızı kaybettik. Türk Halk Müziğinin usta sanatçısı Taşkın Hocamızı kaybetmenin derin acısı içindeyiz. Başta ailesi olmak üzere, sanat camiasına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Hani ölüm hiç kimseye yakışmaz derler ya bu ani gidişi de Taşkın Hocamıza hiç mi hiç yakışmadı. Yaşama sevinci ve enerjisi yüksek, mizahi kişiliğiyle, her daim çevresine moral kaynağı olan Taşkın Hoca’nın sevenleri, vefat haberi duyulduğunda uzun bir süre bu ani gidişini kabullenmek istemedi.

Taşkın Doğanışık için 31 Mart 2017 Cuma günü saat 13.30 sularında konservatuvarımız Müzik Teorisi (Eski adıyla Temel Bilimler) bölümü önünde düzenlenen törene, bilim ve sanat camiasından birçok isim katıldı. Öğrencileri ve çalışma arkadaşları da Taşkın Hoca’yı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Tören konservatuvar müdürümüz Prof. Adnan Koç’un konuşması ile başladı. Sonrasında Prof. Metin Eke, Prof. Cihangir Terzi, San. Öğr. Gör. Mehmet Emin Bitmez, Prof. Erol Parlak, Arş. Gör. Dr. Kadir Verim, Kadıköy Belediyesi THM korosundan öğrencisi/asistanı Gökhan Ataman, San. Öğr. Gör. Erdoğan Eskimez ve Arş. Gör. Erhan Uslu, Taşkın Hoca için söz aldı. Tören dua ile son buldu.

Üsküdar Şakirin Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Ümraniye Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda Taşkın Hocamızı toprağa verdik…

Taşkın Doğanışık, 10 Ocak 1955 yılında doğdu. 1980 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümünden mezun oldu. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Müziği Programında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Konservatuvarımızda ilk olarak 1981 yılında ders saati ücreti ile görev aldı. 1983-1987 İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Geleneksel Müzik Birimi Öğretim Görevlisi olarak görev yaptıktan sonra 1987 yılı itibariyle konservatuarımızın Ses Eğitimi Bölümünde Sanatçı Sözleşmeli Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.

Doğanışık, kariyerinin ilk yıllarında, İTÜ Türk Halk Müziği Topluluğu ve Türk Folklor Kurumu gibi büyük kurumların koro şefliğini üstlendi, çeşitli üniversitelerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın İç Hizmetler Eğitim bölümünde Türk Halk Müziği Repertuvarı, Arif Sağ Müzik okulu gibi özel kuruluşlarda, Türk Halk Müziği Solfeji, Türk Halk Müziği Repertuvarı ve Bağlama dersleri verdi.

90’lı yılların sonlarından itibaren çeşitli radyo ve televizyon kanallarında yayınlanan müzik programlarında, müzik direktörü, danışman, yapımcı, sunucu ve solist olarak yer alan Doğanışık, yurtiçi ve yurtdışı birçok solo konser verdi. 2000’li yılların başında bir dönem Kültür Bakanlığı Halk Oyunları Yarışmaları Seçici Kurul Üyeliği de yapan Doğanışık “Abdal Gönlüm” ve “Dile Dile” isimli iki adet Türk Halk Müziği solo albümü yayınladı.

Kariyerinin ilk yıllarından itibaren amatör ve profesyonel birçok koronun şefliğini yapan Doğanışık, bu topluluklarla sayısız konserler vererek, Türk Halk Müziği’nin, halk kültürü ve sanatının toplumda gelişerek yaygınlaşması, birçok halk ezgisinin derlenmesi ve icrası noktasında önemli bir misyonu da göğüsledi.

Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı gibi duayen hocalarımızın önce öğrencisi sonra da meslektaşı olan Doğanışık, üstatların yazılı ve sözlü bilgilerinin aktarılması sürecinde halk müziğinin geleneği ve geleceği arasında adeta bir köprü niteliğindedir. Bir baba, bir ağabey ve bir arkadaş hassasiyetiyle öğrencilerinin her halinden anlayan ve bilen Doğanışık, yardımsever ve mizahi kişiliğiyle bütün öğrencilerinin gönlünde taht kurdu. Başka hayatlara dokunmayı ve başka hayatlara ışık olmayı misyon edinen Taşkın Hocamız sadece kendi alanı değil müziğin farklı alanlarında hizmet veren birçok sanatçının ve çalışma arkadaşlarının hayatına da dokunmuştur.

Arş. Gör. Erhan Uslu

Taşkın Doğanışık’ın son konserinden (TESAN THM Korosu ile 24.03.2017)

Sazlar: Barış Cem Songur, Serkan Polat, Serkan Yıldırım, Mehmet Şimşek, ErhanUslu, Emre Parlak, Onur Kamer

Doğanışık’ın henüz 62 yaşında iken amansız ve ani vefatı, bütün sevenlerini yasa boğdu. Taşkın Hocamıza ebedi hayatında rahmet, sevenlerine tekrar başsağlığı dilerken sözlerimize Prof. Erol Parlak hocanın Taşkın Doğanışık için yazdığı şiiriyle son veriyoruz.

TAŞKIN DOĞANIŞIK HOCAM

Sevgin yüreklerden taşar
Taşkın Doğanışık hocam
İsmin gönüllerde yaşar
Taşkın Doğanışık hocam

Güler yüz hayat doluydun
Kardeşliğin şen diliydin
Sen gönlümüzün gülüydün
Taşkın Doğanışık hocam

Fidanlara ilim verdin
Özenerek yetiştirdin
Cennet olsun yerin vurdun
Taşkın Doğanışık hocam

Bıraktığın bunca anı
Sevgi güzellik her yanı
Nasıl unuturuz seni
Taşkın Doğanışık hocam

Yattığın yer nurla dolsun
Hak yâr ve yardımcın olsun
Cennet mekanına alsın
Taşkın Doğanışık hocam

Neydi bu kadar acele
Şaştı buna ölüm bile
Pervane der güle güle
Taşkın Doğanışık hocam